تاریخته فوتبال بانوان

 

فوتبال زنان

فوتبال بانوان. فوتبال خانمها. فوتبال زنان یکی از پرطرفدارترین وزرشهای تیمی میان زنان در اکثر کشورها به شمار می رود، و یکی از چند وزش تیمی زنانه است که دارای لیگ حرفه ای می باشد.

تاریخچه فوتبال زنان

مدارک نشان می دهد که بانوان از زمانیکه فوتبال وجود داشت، این وزرش را انجام می دادند. تصاویر نقاشی شده ای در چین موجود است که زنانی که تسو چو (Tsu Chu) - اولین شکل فوتبال - بازی می کنند را نشان می دهد.

اما اولین مسابقه فوتبال زنان که به ثبت رسیده در قرن دوازدهم میلادی در فرانسه بین دو تیم محلی بوده. همچنین رقابتی سالانه در Mid-Lothian اسکاتلند در دهد 1790 ثبت شده است. در سال 1863، با پیدایش اتحادیه فوتبال انگلیس، قوانینی نیز وضع شد تا محدودیتهای در زمین بازی ایجاد کند تا زنان با شرایط مناسبتر بتوانند فوتبال بازی کنند.

اولین بازی فوتبال زنان که رسما تحت نظارت یک اتحادیه انجام شد، در شهر گلاسکوی اسکاتلند در سال 1892 برگزار گردید. در انگلستان نیز سه سال بعد (یعنی در سال 1895) فوتبال زنان اولین بازی رسمی خود را ثبت کرد.

اولین باشگاه فوتبال زنان

اولین باشگاه فوتبال زنان در سال 1894 توسط نتی هانیبال (Nettie Honeyball) این باشگاه British Ladies Football Club نام داشت.

جام جهانی فوتبال زنان

اولین جام جهانی فوتبال بانوان در سال 1991 به میزبانی چین برگزار شد که تیم ملی فوتبال زنان ایالات متحده آمریکا برنده این جام شد. جام جهانی فوتبال زنان مثل جام جهانی مردان هر چهار سال یکبار برگزار می شود.    

فوتبال زنان در ایران

شروع فوتبال زنان در ایران به سال 1970 میلادی بر می گردد. در ان زمان، بانوان ایرانی علاقه خود به انجام بازی فوتبال را با ورودشان به تیمهای محلی و خیابانی آقایان نشان دادند. در همان سالها مربیانی از سراسر جهان به کلاسهای آموزشی فیفا دعوت شدند که مربیان ایرانی نیز جزو انها بودند. در طی این کلاسهای مربیان توانستند مسابقه تیم ملی زنان با تیمهای زنان سنگاپور، کره و هند که همزمان برگزار می شد را ببینند. این موضوع محرکی بود تا سران فوتبال ایران بیشتر به فکر فوتبال زنان در کشورشان باشند.

باشگاه تاج (استقلال کنونی) اولین باشگاهی بود که برای بانوان نیز کلاسهای تمرینی ارایه کرد. این موضوع باعث شد تا باشگاه های دیگر مثل پرسپولیس، دیهیم و عقاب نیز دربهای خود را برروی فوتبال بانوان باز کنند. با بالا رفتن تعداد فوتبالیستهای زن ایرانی، فدراسیون فوتبال ایران به فکر تشکیل و سازماندهی تیم ملی زنان ایران اقتاد و چندی بعد اولین تیم ملی فوتبال زنان ایران تشکیل شد.

 با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در سال 1979، فوتبال زنان در این کشور تقریبا به دست فراموشی سپرده شد. همه چیز از جایی آغاز شد که فدراسیون ورزش بانوان تاسیس شد و خانم ها صاحب انجمن های ورزشی مختلفی شدند.

در سال 1993 فوتبال زنان در ایران با مسابقات فوتبال سالنی (فوتسال) که دانشگاه الزهرا  برگزار کرد، جان دوباره گرفت. سالهای بعد این ورزش با حضور خدیجه سپنجی دوباره در میان بانوان ایرانی طرفدار پیدا کرد و تورنتمهای فوتسال زیادی در سطح دانشگاهی ، کشور،قاره ای وبین المللی برگزار شد.  لازم به ذکر است در دوره ریاست دکتر فریده شجاعی نایب ریس و ریس کمیته بانوان به فوتبال زنان اهمیت بیشتری داده شد و امکانات گسترده تری در بخش پایه به این موضوع ارایه گردید. تا امروزه شاهد تاسیس و راه اندازی نخستین آکادمی فوتبال و فوتسال بانوان  با نام پیشتازدر ایران  باشیم .    

. ، دکتر خدیجه سپنجی ، اولین کسی بود که در آن ایام سخن از فوتبال بانوان به میان آورد . خانم ها بعد از این بود که صاحب کلاس های آموزش فوتبال حرفه ای زیر نظر 2 یا سه مربی فوتبالی شدند که همگی مربی ورزش بودند و خودشان هم فوتبال را ذاتی آموخته بودند              

تشکیل تیم ملی بانوان در مسابقات داخل سالن برای اولین دوره بازی های اسلامی بانوان به میزبانی تهران در سال 79 و استفاده از ستاره هایی مثل آتوسا حجازی ، دختر ناصر خان و نیلوفر اردلان که فرزند اسماعیل اردلان بود شروعی شد برای اوجگیری یک رشته جدید. آن زمان حرفی از فوتبال چمنی نبود و همه فقط در سالن سرپوشیده و بدون پوشش اسلامی بازی می کردند اما در سالهای ابتدایی دهه 80 بود که مجال بازی در چمن برای دختران ایجاد شد .

 

تصویب نخستین پوشش اسلامی تیم فوتبال که به رسمیت نهاد های بین المللی نرسیده بود ، زمینه ساز بازی تیم دختران ایران با آلمان شد و پس از آن بود که فوتبال چمنی هم برای دختران ایرانی شکل گرفت و پیش آمد تا امروز که فیفا هم به شرط استفاده از کلاه هایی خاص  به جای مقنعه، این اجازه که تیم ملی بانوان ایران ، فوتبال بازی کنند را صادر کرده است.   

در سالهای اخیر با تمام کاستی وبی مهری  فوتبال بانوان هم در سالن و هم درچمن دراستانهای مختلف در حال برگزاری است  فوتبال ایران در رده ملی همه دارای عناوین مهمی است استعدادهای زیادی در ورزش بانوان در ایران وجود دارد اما تا حرفه ای شدن فوتبال بانوان در ایران راه زیادی باقی مانده است با کمی توجه امکانات و باور مسولین ورزشی ایران ما می توانیم فوتبال ایران را با همان پوشش اسلامی  گسترش بدهیم و جز پیشگامان این حرف باشیم که حجاب محدویت نمی اورد هم اکنون تیم فوتبال ایران و فوتسال ایران در جایگاهی خوبی در اسیا هستن و فوتبال ساحلی  هم در ایران پایه گذاری شد و اولین دوره  ان برگزار شد تا فوتبال با همه انواع خود  ایران حرفی برای گفتن داشته باشد 

تنبل*

 

/ 0 نظر / 9 بازدید